Turkish Watchers's discussion

Order by:

Add your comment

Do you want to let us know what you think? Just login, after which you will be redirected back here and you can leave your comments.

Comments 1 - 25 of 39

filmlovepenguin's avatar

filmlovepenguin

http://www.turkcealtyazi.org/liste/mkLPCATPAWS

şu listedeki yönetmenler bulunmuyor sitede. eğer burdaki yönetmenlerden herhangi birinin film listesini yaparsanız bunun altına yorum olarak yazın lütfen!

edit : bulunan/listesi yapılan yönetmenler karışıklık olmaması adına listeden çıkarılacaktır.
5 years 9 months ago
fkaymak's avatar

fkaymak

Sonuçlar resmi olarak açıklandı :
http://www.yuzyilyuzfilm.gov.tr/SecilenFilmler.aspx
6 years 1 month ago
fkaymak's avatar

fkaymak

100 filmin tamamının resmi olarak açıklanmasını bekliyorum, iha.com.tr ye göre liste şu şekilde ( https://www.icheckmovies.com/lists/100+years+100+turkish+movies/fkaymak/ ) olacak.
@iyisinek ben bu oylamanın en başında mail attım, yine atalım tabii ki liste kesinleşince.
6 years 1 month ago
iyisinek's avatar

iyisinek

100 yıl 100 film listesini resmi liste yapmak için yöneticilere mail gönderelim derim. Ne kadar popüler filmler de olsa içinde daha objektif.
6 years 1 month ago
fkaymak's avatar

fkaymak

100 yıl 100 film oylaması sonuçlandı.( http://www.yuzyilyuzfilm.gov.tr )
İlk 10 sıra açıklandı şimdilik, kalanları da öğrendiğim zaman bunun için hazırladığım liste tamamlanmış olacak.
Ve bu listenin ikinci resmi listemiz olmasını istediğim için resmi olmayan icm forumunda bir konu başlattım.
6 years 1 month ago
fkaymak's avatar

fkaymak

Değerli arkadaşlar
Türk Sinemasının 100. yılında en iyi 100 film seçiliyor.
http://www.yuzyilyuzfilm.gov.tr
Oylama 1 Eylül'e kadar devam edecek.
6 years 4 months ago
Butch Cassidy's avatar

Butch Cassidy

İlk Official Türk filmleri listesi hayırlı olsun :)

http://www.icheckmovies.com/lists/ekolay.nets+best+turkish+films/
7 years 2 months ago
onuryz's avatar

onuryz

evet yazan yok. istekli degil kimse.
7 years 2 months ago
onuryz's avatar

onuryz

muhtemelen yenileniyordur. ilk kez fark ettim bunu. teşekkürler. gerçi ben mevcut official listelere abanmış haldeyim ama bu recommend filmlerin çoğu ofifical listelerde. arada bir bakmak lazım.
7 years 7 months ago
onuryz's avatar

onuryz

Bu filmin altındaki comments kısmına bir bakar mısınız?

http://www.icheckmovies.com/movies/karumen+kokyo+ni+kaeru/
7 years 10 months ago
fkaymak's avatar

fkaymak

Liste değişimlerine bakmamıştım epeydir
Comedy listesinde işaretlediğim 33 film ile nasıl 238. oldum diye afalladım az önce, bir baktım ki 9 film bizden üstelik ilk iki sıra bizde :) mafyacı tayfa kudurmuş
7 years 11 months ago
onuryz's avatar

onuryz

Looper listelerde alt sıralara düşüyor. 2010'lar ve Sci-fi'de 30. sıralarda. Sizce listelerden tamamen kaybolur mu? Bence kaybolur. Bence balon film. İzlemeden söylüyorum bunu. Fragmanından notunu verdim.
7 years 11 months ago
Butch Cassidy's avatar

Butch Cassidy

Imdb listeleri değişmiş.Listeler Türk filmi kaynıyor.

Forumda Türk filmlerine mafia yorumları art arda :)
8 years ago
onuryz's avatar

onuryz

monty'ye tepki sadece bizlerden değil. bakın ağzının payını vermişler burada:

http://www.icheckmovies.com/movies/radiohead+7+television+commercials/
8 years 1 month ago
onuryz's avatar

onuryz

Arkadaşlar

Official olmayan ama gerçekten kayda değer, kaçırılmayacak liste önerilerimizi buraya yazalım. Bem bazen official listeleri çok klişe buluyorum. Bazı listeler ise malumunuz imdb savaşlarının kurbanı.

Haydi bekliyorum. Tabi ülke sinemalarından çok özgün' sıradışı ve özenle seçilmiş unofficial listeler peşindeyim. Benim kendi açtığım maalesef tek liste var, aslında daha fazlasını da oluşturabilirim. Üşengeçlik hep.
8 years 1 month ago
Butch Cassidy's avatar

Butch Cassidy

Ne zaman listeye girmiş Türk filmi görsem monty dallaması orada.

'Bir zamanlar Anadolu'da' filminin yorumlarında zaten bakış açıları belli oluyor.Daha film birkaç festivalde gösterilmişken 'turkish mafia' yorumları peş peşe dizmişler.Filmin dvd si çıkınca objektif yorumlar geldi.Mafia diyen özürlüler sustular.
8 years 1 month ago
onuryz's avatar

onuryz

Son gelen Top lists update'inde epeyce Türk filmi var. Imdb'de neler oluyor? monty ve yandaşları epeyce sarsılmışlardır herhalde :)) Geçenlerde bizim bir filmlerden birisine yine turkish mafia yazmış, "ya kardeşim derdin me senin türklerle?" dedim. var bir sıkıntısı ama söylemez tipitip.
8 years 1 month ago
funky000punky's avatar

funky000punky

ya popüler kültürün oyları ile liste yapıp koydursak kaç yazar. altın koza'nın siyad'ının ankara sinema derneği'nin , altın portakal'ın dikkat ettiği, adaylikta olan, elenen, ödül alan filmlerden oluşan güzel bir liste yapabilecek iken, sinema dergisinin okuyucuya sorduğu 10 film seçilerek oluşturulmuş liste; içinde güneşi gördüm - kurtlar vadisi-ırak - gora - recep ivedik - nefes - av mevsimi gibi filmler olan, en iyi yüz film gibi bir liste ile bu siteye sokmak bence pek mantıklı değil. hem türk filmlerine karşı adamların tepkisi olduğunu söyleyip hem de bizden de filmler olsun listelerde diye saçma sapan filmler ile varoluş tatmini yapmaya çalışmanın bir mantığı yok.

hepimiz birbirimizin fikirleri ile çelişebiliriz, polis'in beş şehir'in a ay'ın listede yer almadığını görmek, yerine başka saçma filmler görmek ve elimizde bu var diye destek vermek, türkiye de halkın yanında yer alan parti yok diye hala chp ye oy vermek kadar saçma :) daha bütünleştirici bir liste falan yapılsa madem. 100 gibi bir sınırlamadan kaçınılsa ; örnek : http://eniyi100turkfilmi.com/ listenin ana halini, elenmemiş halini koyalım. 350 film var orada. insanlar ömer kavur'un sadece anayurt otelini bildiği için, akrebin yolculuğu - gizli yüz - yusuf ile kenan gibi filmleri yok. metin erksan'ın kuyu'su - kadın hamlet'i yok. nese saatlerce olmayanları yazabilirim.

sinema dergisi düzenlemişti bunu. ön elemeyi de akademisyenler yapmişti 350 filme indirmişti film sayısını. bu listedeki bütün filmlerin listeye alınmasını talep ediyorum. :)
8 years 2 months ago
onuryz's avatar

onuryz

http://www.icheckmovies.com/lists/top+100+turkish+movies+by+sinema+magazine/sulism/

Bu liste güzelmiş. Aralarında izlemediğim bir kaç tane var gözüküyor. Bu liste için baskı yapabiliriz.

Ne yapmamız gerekiyorsa burada belirtin hemen yapalım. Böyle bir liste mutlaka olmalı resmi olarak.

Gerçi biz Türkleri sevmiyorlar bu çok açık ancak bu resmi bir listenin oluşması için engel değil.

Paylaşım için çok teşekkürler.
8 years 2 months ago
Butch Cassidy's avatar

Butch Cassidy

Festivaller listesinden çok aşağıdaki örneklerdeki gibi bizde en iyi 100 Türk filmi listesi yapıp official olması için baskı yapabiliriz.

http://www.icheckmovies.com/lists/top+100+canadian+films/
http://www.icheckmovies.com/lists/100+best+british+films/
http://www.icheckmovies.com/lists/kinema+junpo+top+100+japanese+movies/
http://www.icheckmovies.com/lists/livejournal+russian+top+100/
http://www.icheckmovies.com/lists/100+korean+films/
http://www.icheckmovies.com/lists/top+100+bollywood+films/
http://www.icheckmovies.com/lists/times+100+best+french+films/
http://www.icheckmovies.com/lists/the+best+100+chinese+motion+pictures/
...

Bunun gibi;
http://www.icheckmovies.com/lists/top+100+turkish+movies+by+sinema+magazine/sulism/
8 years 2 months ago
onuryz's avatar

onuryz

ICM'in listeleri de her zaman güvenilir değil. bu ICM'in hatası değil tabi. oylayanların. (benim imdb'de puanlama yapma nedenlerimden birisi de bu, şişirilmiş filmlere düşük puan veriyorum vicdanım rahatlıyor).
Hemen güzel bir örnek vereyim: http://www.icheckmovies.com/movies/e+la+nave+va/
Bu film Music listesine girdiği için izledim. Fellini'nin filmi olması da ilgimi çekti. Ama filmi hiç beğenmediğim gibi filmde bir sahne var. Gergedan bakıcısı bir Türk'ün olduğu bir sahne var. Adam sızlanarak konuşuyor gergedanın yanında. Türkçe konuşmuyor ama kaptan adam Türkçe konuşuyormuş gibi çeviri yapıyor. O sahneyi izleyince benim gibi çileden çıkacağınıza eminim. Fellini'nin en kötü yapıtı ama Fellini zaten benim favori yönetmenlerimden olmadı hiç. Antonioni gibi gerçek cevherler varken Fellini kim ki? Bertolucci'yi mesela asla kimseye değişmem. Fellini'nin kitsch, abartılı fantazilerindense Bertolucci'nin daha somut daha gerçekçi fantazilerini yeğlerim. Neyse bunu geçelim.
IMDB'de puanlama yapmak bu açıdan harika bir şey. Bu bahsettiğim filmin biletini kestim hemen. Bence sizler de böyle yapmalısınız. Biz sinefillerin asli görevi bu olmalı.
Tabi ben geç idrak ettim bunu. Ama geç olsun güç olmasın. Mutluyum o açıdan. Keşfetmek güzel ama sahtekarlıkları, yalanları, düzenbazlıkları da deşifre etmek çok güzel...

p.s. altın portakal konusunda hemfikirim. festival konusunda ise fikrim sabit. kent ve kasaba festivallerini uluslararasına çevirmek anlamlı değil. bir tane adam gibi uluslararası metropol festivalimiz olsun tam olsun. herkes kafasına göre festival uydurup uluslararasına çevirmeye kalkıyor. altın portakal tümüyle yerli bir festival ve öyle kalmalı. starlarımız gitsin gövde gösterisi yapsın orada.
8 years 2 months ago
onuryz's avatar

onuryz

sorun şu ki ben çok uzun yıllardır film izliyor olmama ve imdb'yi de en azından 15 yıldır biliyor olmama rağmen orada hiç liste oluşturmadım bugüne dek. bu sene bir arkadaşım vasıtasıyla ICM'i keşfettim ve büyülendim. Aylarca film işaretledim. Şükür ki geçmişin kayıtları elimin altındaydı. Sadece 2011'de izleyip arşivimden sildiklerimin kayıtları yok (sayıyı tahmin edemiyorum maalesef). Onlar harici izlediklerimin büyük çoğunluğunu ICM'de işaretledim. Sonra filmadamı moderatörü mbaran sayesinde imdb'de de işaretlemeye başladım. Daha doğrusu rating yapmaya başladım ama henüz 1000 filme ulaşamadım. IMDB'de puanlama yapmak epey zahmetli. Ben izlediğim filmleri önce ICM'de sonra imdb'de işaretliyorum. Aslında puanlama yapmayı pek sevmiyorum ama sırf IMDB'de bir kayıt olsun diye yapıyorum bu işi. Benim için aslolan burası. Zira ben burasının listelerini hedef edindim. Buradaki listelerden son 6 ayda muhteşem filmlere ulaştım. Son 6 ayda gerçekten güzel filmler izledim. Artık listeleri tamamlamaya çalışıyorum. Hatta dün itibariyle 1920'lerden 2000'lere dek olan yıllar listelerini tamamladım nihayet. Şimdi daha geniş çaplı listelere yöneldim. Yani amacım film işaretlemek değil filmler keşfetmek.
Bu nedenle de ICM'de olmayan filmleri Add Movie seçeneği ile siteye ekletiyorum. Epeyce yerli film eklettim geçtiğimiz aylarda. Zaman zaman da yabancı film ekletiyorum. ICM'i seviyorum açıkçası buradan kolay kolay vagzeçmem. Eksikleri var ama tıka basa dolu, şişirilmiş bir site olmasın. Amaçları da o zaten. Burasının naifliğini, sadeliğini özellikle seviyorum.
8 years 2 months ago

Showing items 1 – 25 of 39

View comments